News

Kraków. W mieście potrzeba więcej Lodówek Pełnych Dobra

Lodówki Pełne Dobra funkcjonują w Krakowie już od około roku. Aktualnie na terenie miasta działają trzy. Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Rafał Komarewicz zauważa, że zapotrzebowanie na lodówki jest w mieście coraz większe, dlatego zwrócił się do prezydenta Krakowa z pytaniem, czy ta inicjatywa będzie rozwijana. MOPS informuje, że brane jest pod uwagę postawienie w mieście kolejnych lodówek społecznych.

Lodówki Pełne Dobra to miejsca, gdzie każdy może przynieść nadmiarową żywność, a zarazem każdy może się nią częstować. Lodówki rozwiązują w pewnym sensie problem marnowania żywności, ale również wspierają osoby, które znajdują się w ciężkiej sytuacji materialnej.

Nie wszyscy stosują się do regulaminu, który jasno określa jak korzystać z lodówek. Zasady korzystania z lodówek są bardzo proste. Do wyznaczonych miejsc można przynosić produkty, które sami mielibyśmy ochotę zjeść i otrzymać. Do lodówek można wkładać warzywa, owoce, ciasta, chleb, przetwory itd. byleby były świeże i miały dobrą datę do spożycia. Można również przynosić własne przetwory, jednak wymaga to wówczas opisania składu i terminu przygotowania. Należy pamiętać, że do lodówek nie można przynosić surowego mięsa, produktów mających w składzie surowe jaja, artykułów nadpsutych lub zepsutych, a także alkoholu.

Jednak czasami osoby zaopatrujące lodówki w produkty samodzielnie przygotowane, zapominają o opisaniu ich składu, czy też podaniu daty przydatności. W lodówkach pojawiają się również takie produkty, których nie powinno tam być. Jednak mimo wszystko, w większości przypadków, osoby zaopatrujące lodówki, stosują się do regulaminu.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zauważa jak ważne dla mieszkańców jest uruchamianie lodówek społecznych na terenie miasta, jednak najpierw konieczne jest ustalenie kwestii takich jak: wybór odpowiedniej lokalizacji, która będzie ogólnodostępna dla mieszkańców, a także będzie miała odpowiednią infrastrukturę. Istotne jest również ustalenie osób, które mogłyby zadbać o bieżącą obsługę, monitoring i mogłyby realizować to zadanie w dłuższej perspektywie czasu.

Źródło: oprac. za gazetakrakowka.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. archiwum.

7 czerwca 2022