Niepełnosprawność

Kraków. Ampfutbolowe Mistrzostwa Europy

Projekt pod nazwą „Mistrzostwa Europy Amp Futbol Kraków 2021” dofinansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w wysokości 639 747,00 zł. Realizowany przez Stowarzyszenie Piłki Nożnej Osób Niepełnosprawnych „Amp Futbol” projekt ma na celu promowanie pozytywnych postaw, aktywności osób niepełnosprawnych i integracji. 

Stowarzyszenie odpowiada za wprowadzenie, promocję i rozwój w Polsce ampfutbolu – piłki nożnej dla osób po amputacjach i osób z wadami kończyn. Stowarzyszenie regularnie promuje aktywność osób z niepełnosprawnościami i pozytywny wizerunek „sprawnego niepełnosprawnego” poprzez eventy, media i social media.

Mistrzostwa Europy Amp Futbol Kraków 2021 są pierwszą historyczną imprezą piłkarską rangi mistrzowskiej dedykowaną osobom po jednostronnych amputacjach kończyn i osobom z wrodzonymi wadami kończyn, która jest zorganizowana w Polsce. Na mistrzostwa do Krakowa przyjechało 14 europejskich ampfutbolowych drużyn, aby w terminie od 12 do 19 września rozegrać 38 meczów, które wyłonią ampfutbolowego Mistrza Europy.

Jest to druga edycja ampfutbolowego EURO w historii. Pierwsza odbyła się w 2017 roku w Turcji i zwyciężyli w niej gospodarze, którzy w finale pokonali Anglię. Finałowy mecz na stadionie Besiktasu Stambuł obejrzało na żywo ponad 41000 widzów. Reprezentacja Polski zajęła wtedy trzecie miejsce, tym samym zdobywając brązowy medal Mistrzostw Europy.

Wejście na wszystkie mecze ampfutbolowego EURO są darmowe. Do udziału w spotkaniach na obiektach Cracovii i Prądniczanki upoważniają bezpłatne wejściówki rozprowadzane w kasach przy obiektach już na dwie godziny przed rozpoczęciem meczu. Transmisję wybranych spotkań, w tym m.in. wszystkie mecze Polaków można obejrzeć w TVP Sport oraz na Facebooku Amp Futbol Polska.

Więcej informacji, w tym szczegółowy terminarz Mistrzostw, można znaleźć na stronie ampeuro.eu.

Źródło: PFRON. Zdjęcie ilustracyjne – Pexels.

14 września 2021