Niepełnosprawność

Katowice. Uniwersytet Ekonomiczny podejmuje kolejne inwestycje na rzecz niepełnosprawnych

Uniwersytet Ekonomiczny od władz województwa śląskiego otrzymał 2 miliony złotych. Pieniądze zostaną wykorzystane do dostosowania kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Prace ruszają w lipcu i potrwają do końca tego roku.

10 czerwca br. władze uczelni podpisały umowę na inwestycję związaną z dostosowaniem kampusu uczelni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dokument podpisał marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski i rektor UE prof. Celina M. Olszak. Całkowity koszt inwestycji to 3 mln zł, milion złotych z własnej kasy wyłoży Uniwersytet Ekonomiczny.

– Chcemy aby na naszej uczelni studenci z różnymi niepełnosprawnościami czuli się na równi z innymi jako pełnoprawni członkowie rodziny akademickiej. Rocznie na uczelni kształci się 140 studentów i doktorantów z różnymi niepełnosprawnościami. Ta inwestycja jest nam niezwykle potrzebna. Pieniądze będą dobrze spożytkowane. ” – powiedziała prof. Celina M. Olszak, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

W ramach prac zostaną przebudowane części komunikacyjne budynków A, B i C Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Zostaną zamontowane nowoczesne dwie windy zewnętrzne z wykonaniem nowych podejść i wykonanie pochylni dojazdowej do głównego budynku A z nowymi podejściami. Między budynkami B i C powstanie strefa rekreacyjna z ławkami oraz 3 miejsca parkingowe. Projekt obejmuje też uporządkowanie infrastruktury podziemnej. Z wind i strefy rekreacyjnej będą mogli korzystać wszyscy pracownicy uczelni.

Warto podkreślić, że to nie jedyna inwestycja na rzecz niepełnosprawnych na terenie uczelni. Już teraz można spotkać wiele udogodnień dla tych, którzy mają problemy z poruszaniem się, ze słuchem czy wzrokiem. Uczelnia posiada pętle indukcyjne, są też łaziki czyli krzesła schodowe do ewakuacji przeciwpożarowej osób poruszających się na wózku. Tabliczki przydrzwiowe są wykonane z antyrefleksyjnego pleksi.

źródło: oprac. za Radiem ESKA

11 czerwca 2021