Niepełnosprawność

Kałków. Zwierzęta oraz ptaki “terapeutami” niepełnosprawnych

Warsztat Terapii Zajęciowej przy parafii rzymsko-katolickiej w Kałkowie-Godowie od stycznia został powiększony o pracownię animaloterapii.

Animaloterapia to metoda wspomagająca leczenie oraz rehabilitację osób z niepełnosprawnością, polegająca na bliskim i naturalnym kontakcie ze zwierzętami.

Obecnie w zajęciach ze zwierzętami, nazywanych dogoterapią i hipoterapią, a konkretnie z psem Dżeki i kucykiem z kałkowskiego Mini ZOO, bierze udział 50 uczestników tamtejszego Warsztatu Terapii Zajęciowej.

Uczestnicy zajęć w pracowni będą mieć także stały kontakt z innymi zwierzętami i ptakami z Mini ZOO, znajdującym się na terenie kałkowskiego sanktuarium, w sąsiedztwie warsztatu. Jednym z ich zadań będzie nabywanie praktycznych umiejętności w codziennej pracy ze zwierzętami, czyli karmieniu i pielęgnacji.

Utworzenie pracowni zostało sformalizowane aneksem do umowy między Starostwem Powiatowym w Starachowicach, a księdzem kanonikiem Zbigniewem Staniosem, kustoszem sanktuarium w Kałkowie i równocześnie proboszczem parafii Kałków. Aneks określa warunki i wysokość finansowania kosztów prowadzenia tej nowej pracowni.

Źródło: oprac. za echodnia.eu. Zdjęcie ilustracyjne – fot.Pixabay.

22 stycznia 2022