Nasz temat

Już ponad 4 mln użytkowników aplikacji mObywatel

Z aplikacji mObywatel korzysta już ponad 4 mln osób wobec ok. 1,3 mln użytkowników rok temu – poinformował w komunikacie Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM.

Według urzędników z aplikacji obecnie korzysta 4 mln 37 tys. 956 obywateli.

– Jeszcze rok temu z naszej aplikacji korzystało nieco ponad 1,3 mln osób. (…) To najlepszy dowód na to, że Polacy doceniają możliwości, jakie daje im nasza aplikacja – powiedział cytowany w komunikacie minister Adam Andruszkiewicz.

Jak dodał, „naszą aplikację tworzymy z myślą o wszystkich Polakach – starszych i młodszych”. Andruszkiewicz wskazał, że „mObywatel przyda się seniorom – znajdą w niej swoje e-recepty, rodzinom – które dzięki aplikacji mają szybki dostęp do Karty Dużej Rodziny, młodzieży – która może korzystać z mLegitymacji”. Według Andruszkiewicza „mObywatel to aplikacja dla tych, którzy po prostu cenią wygodę i bezpieczeństwo”.

W komunikacie przypomniano, że aplikacja mObywatel to cyfrowy portfel na dokumenty, w którym można znaleźć m.in. odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego, a także mPrawo Jazdy, mPojazd (cyfrowe odzwierciedlenie dowodu rejestracyjnego samochodu), licznik punktów karnych, Kartę Dużej Rodziny oraz Unijny Certyfikat COVID, a także mLegitymację szkolną lub studencką i bilety kolejowe zakupione w systemie Bilkom.

Wydział ds. cyfryzacji poinformował, że z aplikacji mObywatel można korzystać w sytuacjach, w których wymagane jest okazanie dokumentu, np. w pociągach, hotelach, wypożyczalniach sprzętu sportowego, na poczcie podczas odbioru przesyłek, w placówkach usługowo-handlowych podczas zakładania kart lojalnościowych, jak i podczas wyborów.

Prawo do posługiwania się mObywatelem i okazywania za pomocą tej aplikacji dokumentów daje ustawa o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

Program dostępny jest na telefony z systemami iOS i Android.

źródło: PolskieRadio24.pl

15 lipca 2021