Niepełnosprawność

Jelenia Góra. Wyróżnieni za dostępność

Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych wraz z Urzędem Miasta Jeleniej Góry przeprowadził konkurs mający na celu wyłonić obiekty otwarte na osoby z niepełnosprawnością. 

Do pilotażowej edycji konkursu, finansowanego z budżetu Jeleniej Góry, zaproszono 20 obiektów, zgłosiło się 11, a jury wyróżniło 5.

Zgłoszone obiekty wyróżniały się dostępnością według kryteriów przyjętych w rządowym programie Dostępność Plus. Jurorzy konkursu zwracali uwagę na toalety, części konsumenckie, hotelowe, parkingi, widownię… Wszystko musiało być dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Ponadto oceniano, czy pracownicy, mający kontakt z klientami, znają język migowy, a w lokalach gastronomicznych jadłospisy są sporządzone pismem Braille’a czy czarnodruku.

Kwestie dostępności są bardzo ważne w tym regionie, ponieważ coraz więcej osób z niepełnosprawnością korzysta tu z turystyki i wypoczynku, są nawet specjalne, zorganizowane grupy, które eksplorują Karkonosze.

Wśród wyróżnionych znaleźli się: Restauracja Drama, Hotel Mercure, Hotel Fenix, Filharmonia Dolnośląska oraz Zdrojowy Teatr Animacji.

Teresa Puchacz, dyrektorka Hotelu Mercure w Jeleniej Górze:

– To dla nas bardzo ważne wyróżnienie, staramy się, żeby wszyscy goście czuli się u nas bardzo dobrze. Hotel dysponuje m.in. wygodnym podjazdem, nie ma progów, a osoba na wózku może swobodnie podjechać do stołu restauracyjnego.

Szymon Makowski z Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze:

– Nagroda jest dla nas niezwykle ważna, ponieważ docenia to, co robimy od wielu lat. Aktywizacja przez kulturę jest niezwykle ważna, daje powód do wyjścia z domu, poznania czegoś nowego, nowych ludzi.

***

Warto w tym miejscu dodać, że w Filharmonii Dolnośląskiej odbywają się warsztaty z osobami niepełnosprawnymi.

Źródło: oprac. za jelonka.com. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

31 grudnia 2021