Niepełnosprawność

Hipoterapia w Kaszubskiej Fundacji Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Stadnina konika polskiego w Starkowej Hucie hoduje i przygotowuje konie do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi. Do zajęć z zakresu hipoterapii w Kaszubskiej Fundacji Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest kilka myszatych koników z  czarną pręgą. 

To najlepsi przyjaciele dzieci. Konie nie oceniają, konie są cierpliwe i ciepłe. Tego potrzebują niepełnosprawni podopieczni fundacji.

To właśnie koń, jako jedyne zwierzę na świecie chodzi tak samo jak człowiek. Dlatego układ kostno-stawowy dziecka położonego bądź posadzonego na koniu i prowadzonego w stępie pracuje tak samo, jakby porażone nóżki same chodziły czy raczkowały. To fenomenalne, że futrzany cieplutki przyjaciel może wpływać na poprawę wzorca ruchu, na poprawę poczucia równowagi, może też kształtować orientację przestrzeni, orientację własnego ciała, a co bardzo ważne – daje poczucie sukcesu przez co prowadzi swoistą psychoterapię osoby niepełnosprawnej.

Hipoterapię prowadzoną przez Kaszubską Fundację Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Podaruj trochę słońca” dofinansowuje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Źródło: informacji i zdjęcia: podarujtrocheslonca.pl.

22 listopada 2023