News

Guttmanny 2023. Najlepsi paralimpijczycy nagrodzeni

Poznaliśmy laureatów piątego plebiscytu Polskiego Komitetu Paralimpijskiego Guttmanny 2023. Przyznane one zostały w pięciu kategoriach: sportowiec roku, trener, wydarzenie, organizacja i drużyna roku.

Zwycięzcy Plebiscytu otrzymali statuetki imienia Sir Ludwiga Guttmanna – twórcy igrzysk paralimpijskich – wykonaną z brązu i zaprojektowaną przez Andrzeja Renesa. Gala Finałowa plebiscytu #Guttmanny2023 była również okazją do świętowania jubileuszu 25-lecia Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.

• W pierwszej z kategorii zwyciężył Maciej Lepiato (na zdjęciu), który w lipcu po raz piąty zdobył złoty medal mistrzostw świata w skoku wzwyż w Paryżu.

– Chyba nigdy w życiu nie trzęsły mi się tak nogi, ja ledwo stoję na nogach – nie krył wzruszenia mistrz paraolimpijski i wyjaśnił, że pasja i miłość zawsze towarzyszą mu w tym co robi. Podziękował za ogromną niespodziankę i nobilitację.

• W nowej kategorii „drużyna roku” zwyciężyła kadra Polski w goalball U-19.

Młodzi niewidomi i niedowidzący piłkarze zdobyli w sierpniu mistrzostwo świata. Trener Piotr Szymala podziękował swoim zawodnikom za wyjątkowe osiągnięcia w mijającym roku i stwierdził, że będzie o nich jeszcze bardzo głośno w przyszłości.

• Trenerem roku został Andrzej Ochal, trener paratenisa stołowego,
  • Wydarzeniem roku – Mistrzostwa Europy w szermierce na wózkach,
  • Organizacją roku – Gorzowski Związek Sportu Niepełnosprawnych „START”.

Kapituła plebiscytu przyznała także Guttmanny Specjalne mecenasom i przyjaciołom sportu paralimpijskiego. Uroczysta gala była również okazją do świętowania 25. działalności Polskiego Komitetu Paralimpijskiego i do przyznania jubileuszowych medali.

Organizatorem gali #Guttmanny2023 był Polski Komitet Paralimpijski. Wydarzenie było współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Źródło: polskierdio24.pl. Zdjęcie – archiwum.