News, Niepełnosprawność, Video

#GrajmyRazem. Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych

23 września ruszyły kolejne rozgrywki Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych. Tegoroczne hasło kampanii to #GrajmyRazem i wybrzmiało ono już 25 września w trakcie piątej kolejki rozgrywek piłkarskiej PKO BP Ekstraklasy. Całe wydarzenie zwieńczy wyjątkowy IV Ogólnopolski Dzień Młodych Sportowców Olimpiad Specjalnych trwający od 2 do 4 października.

W tym roku odbywa się już dwudziesta edycja Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych. Wydarzenie wspierane przez UEFA, trwać będzie na całym kontynencie od 23 do 30 września 2020 r.

W ramach polskiej edycji Tygodnia podczas wszystkich meczów 5 kolejki PKO BP Ekstraklasy spikerzy meczowi odczytają przesłanie Olimpiad Specjalnych, a na telebimach pojawi się wideo promujące sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Krótkie wideo, promujące Olimpiady Specjalne pojawi się także przed transmisjami telewizyjnymi meczów. To już kolejny rok, gdy Ekstraklasa i Olimpiady Specjalne Polska wspólnie zachęcają do wspierania piłkarzy z niepełnosprawnością intelektualną. Polska edycja Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych to również regionalne turnieje piłki nożnej w całym kraju.

Polską edycję Europejskiego Tygodnia zakończy IV Ogólnopolski Dzień Młodych Sportowców Olimpiad Specjalnych, organizowany w ramach programu “Młodzi Sportowcy”. To innowacyjny zestaw zabaw sportowych dla dzieci w wieku 2-12 lat oraz ich rodzin, opracowany w celu wprowadzenia ich w świat sportu zanim uzyskają prawo wzięcia udziału w zawodach Olimpiad Specjalnych w wieku lat ośmiu.

W związku z pandemią Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych został przeniesiony ze swojego tradycyjnego majowego terminu na wrzesień. To wydarzenie odbywa się jednocześnie z Europejskim Tygodniem Sportu, by pokazać, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną są równoprawnymi obywatelami społeczeństwa, a ich pasja i determinacja w sporcie w niczym nie ustępuje innym zawodnikom.

Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie – obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady. To ruch sportowy dedykowany osobom z niepełnosprawnościami. Olimpiady Specjalne zrzeszają ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 190 krajów i są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Ważną misją Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie osób z niepełnosprawnością intelektualną do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom. W Polsce do tej grupy należy około 1,2 mln osób.

Projekt dofinansowany jest ze środków PFRON i Ministerstwa Sportu oraz wspierany przez Sponsora Strategicznego Olimpiad Specjalnych Tauron Polska Energia oraz Sponsora Głównego Huawei Polska.

źródło: Internet

26 września 2020