Seniorzy

Gmina Osiek. Niepełnosprawni seniorzy mają placówkę całodobowej opieki

W Bukowej w gminie Osiek powstało Centrum Opiekuńczo-Mieszkaniowe. Całodobową opiekę znalazło tam siedmioro seniorów i dwie młodsze, schorowane osoby. Jednym z podstawowych warunków przyjęcia podopiecznych było orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Burmistrz Osieka Rafał Łysiak informuje, że jest to pierwsza taka placówka na terenie gminy. Była bardzo potrzebna, ponieważ społeczeństwo się starzeje i przybywa seniorów potrzebujących opieki. Wyjaśnia, że gmina płaciła coraz więcej za pobyt swoich mieszkańców w podobnych placówkach, znajdujących się w innych gminach. Gdy tylko pojawiły się możliwości pozyskania pieniędzy na inwestycję, postanowiono z tego skorzystać.

Siedzibą Centrum Opiekuńczo-Mieszkaniowego jest budynek dawnej szkoły podstawowej, na wykorzystanie którego długo nie było pomysłu. Dokonano tam kompleksowego remontu i adaptacji pomieszczeń na potrzeby osób niepełnosprawnych. Inwestycja kosztowała 2 mln 200 tysięcy złotych, z czego 1 mln 900 tysięcy pochodził z Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, a resztę dołożyła gmina.

Nowi mieszkańcy już korzystają z tej placówki. Jest ona rozwojowa, ponieważ znajduje się na 40-arowej działce, gdzie w przyszłości będzie możliwość rozbudowy obiektu.

Źródło: oprac. za radiokielce.pl. Zdjęcie – fot. Urząd Miasta i Gminy Osiek.

28 maja 2023