Głód alkoholowy – objawy fizyczne
Uzależnienia

Głód alkoholowy – objawy fizyczne

Alkoholizm jest niezwykle powszechną chorobą, z którą boryka się mnóstwo osób w różnym wieku. Uzależnienie od alkoholu bez wątpienia niekorzystnie oddziałuje na nasze zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Z tego też względu dobrze byłoby poddać się leczeniu.

W trakcie detoksu choremu często towarzyszy tak zwany głód alkoholowy. Alkoholikom bardzo często dokucza tak zwany głód alkoholowy. To nic innego jak stan, w którym osoba uzależniona odczuwa przemożną chęć sięgnięcia po wysokoprocentowy trunek. Jeżeli chory znajduje się w tym stanie, wszystkie inne sprawy przestają dla niego istnieć.

Liczy się tylko i wyłącznie to, aby jak najszybciej zdobyć alkohol, bez względu na jego cenę. Większość osób boryka się przede wszystkim z psychicznymi objawami głodu alkoholowego. Nie sposób jednak ukryć, że głodowi alkoholowemu towarzyszą także objawy somatyczne. Wówczas osoba uzależniona ma jeszcze większy i trudniejszy do zwalczenia problem.

Alkoholikom towarzyszą przede wszystkim psychiczne objawy głodu alkoholowego. Nie sposób jednak zaprzeczyć, że niektóre osoby borykają się z wyjątkowo silnymi somatycznymi objawami głodu alkoholowego.

Przede wszystkim osobie uzależnionej, która nie ma aktualnie dostępu do alkoholu, może dokuczać niekontrolowane drżenie rąk. W niektórych przypadkach może to być tak problematyczne, że będzie utrudniać choremu wykonywanie podstawowych czynności dnia codziennego. Nie sposób również ukryć, że drżenie rąk wprowadza osobę uzależnioną w niekorzystny nastrój.

Alkoholik może czuć się obserwowany przez innych i będzie się starał maskować objawy odstawienia alkoholu. Osoba uzależniona może być również agresywna i pobudzona. Skóra jej twarzy może pozostawać blada, a źrenice staną się powiększone.

Głód alkoholowy, co do zasady jest najintensywniej odczuwany na samym początku kuracji. Początek detoksu jest dla niektórych alkoholików tak trudny, że rezygnują oni dobrowolnie z terapii. Przeważnie jednak najbardziej dokuczliwe są objawy przez kilka tygodni po odstawieniu alkoholu. Mowa tu przede wszystkim o objawach fizycznych.

Jeśli chodzi o objawy psychiczne, mogą one towarzyszyć osobie uzależnionej nawet przez kilka lat po odstawieniu wysokoprocentowych trunków. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż głód alkoholowy nie powinien zniechęcać alkoholików do podjęcia skutecznej terapii. Warto postarać się o miejsce w dobrym ośrodku terapeutycznym, w którym będziemy otoczeni profesjonalną pomocą zarówno lekarzy, jak i pielęgniarek.

W łagodzeniu psychicznych objawów głodu alkoholowego niezmiernie przydatna może okazać się psychoterapia/ Warto kontynuować ją nawet po wyjściu z zamkniętego ośrodka leczenia uzależnień. Dzięki terapii zdecydowanie trudniej będzie nam ponownie sięgnąć po alkohol.

źródło: Koscierski.info

29 października 2020