Niepełnosprawność

Gliwice. W centrum handlowym Forum oddano do użytku komfortkę

W centrum handlowym Forum w Gliwicach powstało miejsce, w którym osoby z niepełnosprawnością mogą w komfortowych warunkach przebrać się i zmienić pieluchomajtki, a nawet wymienić cewnik. Zorganizowano tam komfortkę – pomieszczenie, w którym dorośli niepełnosprawni w godnych warunkach mogą być przebierani lub przewijani.

Komfortka, która została oddana do użytku, znajduje się na poziomie 0, obok punktu informacyjnego. To pomieszczenie wyposażone w podnoszoną kozetkę i krzesło toaletowe, które umożliwiają dokonanie czynności pielęgnacyjno-higienicznych.

Na otwarciu komfortki w CH FORUM obecna była Dominika Chabin-Pactwa, prezes Fundacji NieOdkładalni z Gliwic, która wraz z kilkoma innymi organizacjami pozarządowymi w 2021 r. rozpoczęła akcję „Przewijamy Polskę”. Zakłada ona stworzenie w przestrzeni publicznej naszego kraju jak najwięcej komfortek – pomieszczeń, w których dorosłe osoby z niepełnosprawnościami, ale nie tylko, mogą się przebrać, zmienić pieluchy czy cewnik. To bardzo ważna, pierwsza w Polsce akcja, mająca zwrócić uwagę na problemy z przebieraniem i cewnikowaniem osób niepełnosprawnych przebywających w przestrzeni publicznej.

W Polskiej przestrzeni publicznej funkcjonuje około 150 tys. osób niepełnosprawnych, którzy z powodu braku miejsc do przewinięcia są dyskryminowani. Dorosła osoba na wózku inwalidzkim nie jest w stanie przewinąć się czy cewnikować w normalnej toalecie. W rzeczywistości zabiegi takie odbywają się na leżąco, a więc na podłogach publicznych toalet, w samochodach – czyli w urągających godności chorego człowieka warunkach. Powstanie kolejnej komfortki tym razem w moich rodzinnych Gliwicach to wspaniały moment, kiedy mogę powiedzieć, że przestrzeń staje się coraz bardziej przyjazna dla osób na wózkach – mówi Dominika Chabin-Pactwa, prezes Fundacji NieOdkładalni z Gliwic.

W Polsce zapotrzebowanie na komfortki jest bardzo duże. Na razie niewiele miejsc decyduje się na stworzenie takiej przestrzeni. FORUM jest drugim centrum handlowym w Gliwicach posiadającym takie miejsce – pierwsze powstało w parku handlowym Arena. Oprócz tego pomieszczenie do tego rodzaju czynności (według strony niepelnosprawni.pl) znajdziemy w Centrum Rehabilitacji Rehamedica, przy ul. Warszawskiej 37a.

Źródło informacji i zdjęcia: 24gliwice.pl.

31 maja 2023