Imigranci

Gdynia. Muzeum Emigracji przystąpiło do akcji “Biblioteki bez granic”

Trwa zbiórka książek dla cudzoziemców przebywających w zamkniętych ośrodkach na terenie naszego kraju. „Biblioteki bez granic” to projekt mający pomóc emigrantom przetrwać ten trudny czas.

Osoby te często przebywają na małej przestrzeni, bez komputerów, smartfonów i z ograniczonym dostępem do internetu. Nuda i poczucie beznadziei może mieć zły wpływ na ich zdrowie psychiczne. Teraz do akcji „Biblioteki bez granic” dołączyło również Muzeum Emigracji.

W wielu polskich ośrodkach dla uchodźców sytuacja jest dramatyczna. Osoby, które chcą ubiegać się o ochronę międzynarodową, miesiącami czekają w zamknięciu na decyzję, jak dalej potoczy się ich los. Nie mogą mieć komputerów, smartfonów, ani żadnych urządzeń z opcją nagrywania. Mają limitowany albo utrudniony dostęp do internetu. W ośrodkach rodzinnych brakuje podręczników i książek edukacyjnych dla dzieci.

Aby jakoś temu zaradzić, i przede wszystkim pomóc uchodźcom, powstała inicjatywa “Biblioteki bez granic. Akcję prowadzą niezależne osoby aktywistyczne powiązane z Grupą Granica. Teraz do pomocy włączyło się także Muzeum Emigracji. Jak mogą pomóc gdynianie? To proste. Podzielić się z uchodźcami np. książkami lub prostymi grami.

Do 13 marca do Muzeum Emigracji przy ul. Polskiej 1 można przynosić:

  • książki dla dorosłych i dzieci w językach: kurdyjskich (kurmanji i sorani), arabskim, tureckim, dari, paszto, farsi oraz podręczniki do nauki języków,
  • książki obrazkowe dla dzieci,
  • proste gry, np. szachy, tryktrak, warcaby, karty, puzzle, kostki Rubika,
  • czytniki e-booków,
  • odtwarzacze muzyki mp3 – wyłącznie modele pozbawione funkcji nagrywania dźwięku, np. stare iPody,
  • materiały plastyczne, np. kolorowanki, bloki, kredki, farby, flamastry, plastelina, modelina – nie mogą to być kleje i nożyczki.

Wśród literatury nie może być materiałów o treściach rasistowskich, mizoginistycznych, homofobicznych i transfobicznych.

Zebrane przedmioty trafią do ośrodków dla uchodźców w Białej Podlaskiej, Białymstoku, Czerwonym Borze, Krośnie Odrzańskim, Kętrzynie, Lesznowoli, Przemyślu i Wędrzynie

.Akcję „Biblioteki bez granic” można też wesprzeć finansowo, dołączając do zbiórki Fundacji Kultury Kresu na stronie https://zrzutka.pl/nytfuh. Zebrane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na zakup książek dla uchodźców.

Źródło: oprac. za gdynia.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

25 stycznia 2022