News, Niepełnosprawność

Niepełnosprawni Muzyczni Czarodzieje koncertują i nagrywają płyty

Fundacja Muzyczni Czarodzieje to zespół, który tworzą m.in. ludzie z niepełnosprawnością intelektualną. Choć Fundacja formalnie istnieje od 2015 roku to projekt rozpoczął się w 2009 roku. Zespół nagrał 5 płyt, otrzymał dwie nagrody i koncertuje w miejscach takich jak zakłady poprawcze czy hospicja.  

„Idziemy tam gdzie nieznane, chcemy żyć doskonalej! To nasze słowa z utworu, którym często zaczynaliśmy koncerty, żeby na samym wstępie powiedzieć ludziom jasno o co nam chodzi i co chcemy robić” – piszą o sobie.

Założyciel i prezes Fundacji Muzyczni Czarodzieje Bartosz Miecznikowski, powiedział, że powstanie zespołu było dla niego czymś naturalnym i na początku towarzyszyła temu po prostu chęć działania.

– Muzyka była w moim życiu czymś bardzo normalnym i naturalnym. Kiedy byłem na studiach, założenie zespołu z niepełnosprawnymi też było dla mnie czymś normalnym i naturalnym. Moją czystą i pierwszą intencją było po prostu działanie – powiedział.

Muzyka i występy oddziałuje pozytywnie nie tylko na członków zespołu, którzy nabierają pewności siebie i widzą własną wartość, ale także na słuchaczy czy uczestników warsztatów przeprowadzanych przez fundację.

– Często graliśmy w miejscach, gdzie nie ma osób z niepełnosprawnością i publiczność często nie wiedziała, że przychodzi na zespół, gdzie są osoby z niepełnosprawnością. Na początku często to był szok, ale często podchodzili po koncercie i mówili, że te osoby są bardziej szczęśliwe niż oni – powiedział Bartosz Miecznikowski. – Projekt „UFO – Kultura Ufa Miłości” zakładał, że graliśmy w zakładzie poprawczym, karnym, hospicjum czy dla seniorów. Przeprowadzaliśmy warsztaty muzyczne i graliśmy koncert. Na warsztatach wspólnie wymyślaliśmy muzykę i widać było, że wzmacnia to poczucie własnej wartości u uczestników.

Źródło: oprac. za  polskieradio24.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

18 września 2022