Bezrobotność

Eksperyment na Warmii i Mazurach. Tysiące osób otrzyma bezwarunkowy dochód podstawowy

Miesięcznik „Życie Uniwersyteckie” wydawany przez Uniwersytet Adama Mickiewicza podał, że w naszym kraju odbędzie się ciekawy eksperyment. Grupa minimum 5 tys., a maksymalnie 31 tys. osób będzie przez 2 lata otrzymywać bezwarunkowy dochód podstawowy. Konkretnie 1300 złotych miesięcznie, bez względu na to, czy jest się osobą biedną czy bogatą, a także bez względu na to, czy podejmuje się pracę czy nie. 

Eksperyment przeprowadzi Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza, a w zespole przygotowującym pilotaż znalazł się m.in. dr Maciej Szlinder, absolwent UAM i UEP, prezes Polskich Sieci Dochodu Podstawowego.

Jak wskazano w publikacji, podobne programy eksperymentalne prowadzone są lub będą w Niemczech (122 osoby dostają 1200 euro miesięcznie przez 3 lata), a także w Katalonii, gdzie 5 tys. osób ma dostawać do 900 euro miesięcznie i 300 euro na dziecko przez 2 lata.

W przypadku Polski eksperyment zdecydowano się przeprowadzić w północnych regionach Warmii i Mazur, w których jest wysokie bezrobocie i mała aktywność gospodarcza. Zdaniem naukowców program może przyczynić się do wprowadzenia pozytywnych zmian w tym regionie kraju.

– Socjologowie będą badać szereg zmiennych, m.in.: aktywność ekonomiczną, społeczną, edukacyjną, kwestie dobrobytu (struktura konsumpcji, dochody, oszczędności, sytuacja mieszkaniowa, nierówności majątkowe), dobrostan mieszkańców (poczucie zadowolenia z życia, sprawstwa, niepewności itp.), zmiany w relacjach międzyludzkich mierzonych poziomem zaufania społecznego oraz bezpieczeństwo (zagrożenie przestępczością) – podaje Życie Uniwersyteckie.

Źródło: oprac. za epoznan.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

18 maja 2022