Niepełnosprawność

Częstochowa. Rusza trzeci w mieście Warsztat Terapii Zajęciowej

W Fundacji Oczami Brata będzie większe wsparcie pomocowe, które można spożytkować dla podopiecznych. Od stycznia 2023 roku powstanie Warsztat Terapii Zajęciowej. Środki na ten cel przekaże Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Nasz obecnie prowadzony warsztat terapii artystycznej Fundacja Oczami Brata przekształcamy w nowym roku w tzw. Warsztat Terapii Zajęciowej. Jest to zmiana polegająca na tym, że możemy mówić o większych środkach finansowych, które jesteśmy w stanie przeznaczać na wsparcie, na terapię zajęciową, na aktywizację społeczną, zawodową, ale i artystyczną osób z różną formą niepełnosprawności. Rzeczywiście te osoby, które czekają na wsparcie placówkowe, bo nie jesteśmy w stanie objąć wsparciem wszystkich tych osób, dzięki temu warsztatowi będą miały zapewnione zajęcia – informuje Paweł Bilski, prezes Fundacji Oczami Brata.

Zasadnicze finansowanie zapewnione przez PFRON to blisko 554 tys. zł, Częstochowa doda ze swojego budżetu brakujące 10 proc. sumy na zajęcia, czyli ponad 60 tys. złotych. Fundacja przekaże na ten cel z kolei wyposażenie. Docelowo w 2023 roku, warsztat ten przeniesiony zostanie do budowanego Domu Oczami Brata.

– Przez 5 dni w tygodniu, przez 8 godzin osoby potrzebujące będą mogły przyjść do nas, do warsztatu terapii zajęciowej. Co ciekawe, ten warsztat terapii zajęciowej jest trzecim takim w Częstochowie. Pierwszy został utworzony ponad 20 lat temu. Nasz warsztat terapii zajęciowej, który prowadzimy przy ul. Łukasińskiego, powstał w 2020 roku. Teraz w 2023 otwieramy nowy warsztat terapii zajęciowej, który docelowo pragniemy, aby znalazł się w Domu Oczami Brata, otwieranym również w 2023 roku, a obecnie jego lokalizacją jest ul. Krakowska 1 – mówi Paweł Bilski

To nie koniec nowości dla osób, którymi zajmują się pracownicy fundacji. Będzie jeszcze dodatkowa pomoc dla podopiecznych, którzy z warsztatów chcą skorzystać:

– Fundacja Oczami Brata otrzymała w ostatnim czasie dotację na zakup samochodu do przewozu osób z niepełnosprawnością, w warsztacie terapii zajęciowej środki to ponad 230 tys. zł, z czego 100 tys. dał Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a pozostałe środki to środki własne organizacji, aby nasi uczestnicy mogli dojechać na zajęcia dedykowane im i ich potrzebom zapowiada Paweł Bilski.

Źródło informacji i zdjęcia (na zdjęciu Paweł Bilski}: radiojura.pl.

29 grudnia 2022