News

Seksualność i rodzicielstwo. Cykl edukacyjny Fundacji Avalon

Okres dojrzewania to czas trudny zarówno dla każdego młodego człowieka, jak i jego rodziców. Wciąż brakuje rzetelnych źródeł wiedzy jak sobie poradzić w tym trudnym czasie, zwłaszcza gdy dziecko czy nastolatek doświadcza niepełnosprawności. Dlatego Fundacja Avalon rusza z cyklem edukacyjnym skierowanym do rodziców i młodzieży z niepełnosprawnością ruchową

Celem jest wspieranie i edukowanie w zakresie tematów związanych z dojrzewaniem, samoakceptacją a także seksualnością. Liczne działania prowadzone będą w ramach fundacyjnych projektów: Kompleksowego Centrum Poradniczego oraz Projektu Sekson.

Kompleksowa edukacja w sieci

Od stycznia do marca te dwa projekty Fundacji Avalon zapraszają do śledzenia swoich mediów społecznościowych. Poprzez webinary, eksperckie artykuły, infografiki oraz krótkie filmy, specjaliści Fundacji będą poruszać takie tematy jak dojrzewanie, dbałość o zdrowie i higienę intymną, seksualność, czy też stawianie granic i asertywność.

“Mamy świadomość, że czas dorastania jest pełen wyzwań zarówno dla nastolatków, jak i ich rodziców. Znalezienie rzetelnego źródła wiedzy na tematy związane z dorastaniem jest trudne, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z dzieckiem z niepełnosprawnością. Będziemy podejmować liczne tematy – jak radzić sobie ze zmianami okresu dojrzewania, jak i kiedy rozmawiać o seksualności z dorastającymi nastolatkami, jak podejmować temat menstruacji czy dbać o higienę intymną będąc osobą z niepełnosprawnością ruchową. Poruszymy również kwestie dotyczące samoakceptacji i budowania pewności siebie u młodych osób z niepełnosprawnością ruchową, odpowiemy na pytania, jak stawiać i dbać o swoje granice oraz jak radzić sobie z dyskryminacją wśród rówieśników/otoczenia”- mówi Żaneta Krysiak, kierowniczka Projektu Sekson.

Pierwszy webinar o tytule “Moje ciało się zmienia” odbędzie się 23 stycznia o godzinie 19.00 na Facebook’u Fundacji Avalon. Poprowadzi go Dominika Gołąb – seksuolożka, psycholożka, udzielająca darmowego wsparcia w ramach Kompleksowego Centrum Poradniczego Fundacji Avalon. Będzie to doskonała okazja do porozmawiania o dojrzewaniu i o zachodzących zmianach w ciele człowieka w tym czasie.

Darmowa infolinia i porady dla każdego

Kompleksowe Centrum Poradnicze Fundacji Avalon oferuje zainteresowanym bezpłatne porady z zakresu: psychologii, seksuologii, niepełnosprawności oraz prawa. Każda osoba potrzebująca wsparcia czy informacji, może zwrócić się do:

  • Agnieszki Harasim – wsparcie poradniczo – informacyjne, 531 786 660
  • Jakuba Rafalskiego – wsparcie psychologiczne, 531 095 545
  • Anny Mikołajczyk – porady prawnicze, 530 137 655
  • Dominiki Gołąb – wsparcie seksuologiczne, 531 117 056

Źródło: materiały prasowe. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

20 stycznia 2023