Bezrobotność

COVID-19. Ruszyła unijna pomoc na przeciwdziałanie bezrobociu

Komisja Europejska przekazała Polsce miliard euro na ochronę miejsc pracy i pracowników dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa. Pieniądze pochodzą z funduszu SURE. W ramach pierwszej transzy 10 mld euro otrzymały też Włochy, a 6 mld euro – Hiszpania.

Tymczasowy instrument wsparcia, którego celem jest zmniejszenie ryzyka bezrobocia powstał w kwietniu, podczas trwającego wtedy lockdownu i stanu nadzwyczajnego. Zdecydowano, że SURE zapewni państwom członkowskim wsparcie finansowe w wysokości do 100 mld euro. Pieniądze będą pochodziły z emisji obligacji i zostaną przekazywane w postaci pożyczek udzielanych na korzystnych warunkach.

Fundusz SURE ma zostać przeznaczony na utrzymanie zatrudnienia w sytuacji gwałtownego wzrostu wydatków publicznych. KE wskazuje, że może on pokryć koszty związane z finansowaniem krajowych mechanizmów zmniejszonego wymiaru czasu pracy i środków wprowadzonych przez państwa członkowskie w reakcji na pandemię koronawirusa. „Zwłaszcza z myślą o osobach prowadzących działalność na własny rachunek” – czytamy w komunikacie KE.

Obligacje emitowane przez UE w ramach instrumentu SURE są opatrzone etykietą „społecznych”. Jak wyjaśnia KE, daje to pewność nabywcom, że zaangażowane środki posłużą wyłącznie społecznemu celowi. Pierwsza emisja tych obligacji o wartości 17 mld euro odbyła się 21 października. Wyemitowano wtedy dwa rodzaje papierów wartościowych: o wartości 10 mld euro z terminem wykupu w październiku 2030 r. i o wartości 7 mld euro z terminem wykupu w 2040 r. Oferta zakończyła się ponad 13-krotną nadsubskrypcją.

W ramach SURE, zatwierdzono już wsparcie dla 17 państw członkowskich wynoszące 87,9 mld euro. Pieniądze przekazane Polsce, Włochom i Hiszpanii stanowią pierwszą transzę. Kolejne wypłaty będą realizowane w ciągu najbliższych miesięcy, po następnych emisjach obligacji. Łączna kwota wszystkich wypłat z instrumentu SURE wyniesie dla Polski 11,2 mld euro.

źródło: Interia

28 października 2020