Bezdomność

Ciechanów. Konferencja na temat bezdomności

Trzecie Forum Pracowników Socjalnych odbyło się w Ciechanowie 17 listopada br., na Wydziale Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. I. Mościckiego. Tegoroczne Forum, poświęcone zostało bezdomności.

O problemie dyskutowali specjaliści w dziedzinie pomocy osobom bezdomnym, pracownicy schronisk, noclegowni, MOPS-ów oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych prowadzących takie placówki.

  • Agata Pietras ze Stowarzyszenia Antidotum podkreślała, że czasami trudno jest pomóc osobie bezdomnej, gdyż choroby psychiczne i zaburzenia nie pozwalają dotrzeć do potrzebującego.
  • O problemie uzależnień jako przyczynie bezdomności mówił także Tomasz Kosielski prowadzący Schronisko dla Osób bezdomnych Monar w Dreglinie koło Glinojecka. W Schronisku, w tym momencie są jeszcze wolne miejsca.
  • Władysław Borucki pracownik socjalny w Centrum Pomocy Bliźniemu przy ul. Marywilskiej w Warszawie uważa, że jest już na tyle zimno, że osoby bezdomne potrzebują natychmiastowej pomocy. Są różne sposoby pomocy bezdomnym – noclegownie, schroniska, a nawet coraz popularniejsze mieszkania dla osób wychodzących z bezdomności – podkreślił.
  • Paweł Chachulski prezes mokotowskiego Hospicjum św. Krzyża w Warszawie, uważa, że podopieczni jego placówki mają wiele chorób, często nowotworowych i do hospicjum  trafiają w ciężkim stanie. Czasem wystarczy potrzymać za rękę – podkreśla.

Inne referaty podczas Forum dotyczyły mieszkań treningowych jako sposobu na wychodzenia z bezdomności, czy muzykoterapii i jej znaczeniu w pracy socjalnej.

Organizatorami forum byli: Państwowa Akademia Nauk Stosowanych, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Płońsku i Mazowiecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej.

Źródło: krdp.fm. Zdjęcie ilustracyjne – fot. archiwum.

 

21 listopada 2023