News, Niepełnosprawność

Bytom. Powstały mieszkania chronione dla osób z problemami psychicznymi

Kilkunastu lokatorów wprowadzi się wkrótce do utworzonych w Bytomiu mieszkań chronionych dla osób borykających się z problemami ze zdrowiem psychicznym. Pod całodobową opieką terapeutów, psychologów i opiekunów będą wracać do życia społecznego.

Klucze nowym gospodarzom domu przekazał w piątek (9 października br.) prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. W odnowionej kamienicy przy ul. Józefczaka, gdzie powstało mieszkanie chronione oraz dwa pięciopokojowe mieszkania treningowe, zamieszka dziesięciu podopiecznych Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych oraz cztery osoby skierowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Projekt realizowany jest przez DPS w ramach środków z europejskiego Funduszu Społecznego, a remont wykonano w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji (OSI). Koszt projektu to 3,1 mln zł, z czego 2,1 mln to dofinansowanie unijne, a 250 tys. zł – dotacja z budżetu państwa.

W czterokondygnacyjnej kamienicy powstało jedno mieszkanie chronione i dwa pięciopokojowe mieszkania treningowe ze wspólną kuchnią i łazienką. Do lokali na wyższych piętrach można się dostać windą. Budynek został gruntownie wyremontowany- odnowiono elewację, wewnątrz wymieniono wszystkie instalacje, kamienica została wyposażona w ogrzewanie podłogowe zasilane przez nowoczesne pompy ciepła.

Domownicy, którzy zamieszkają w nowych mieszkaniach, mogą liczyć na całodobową opiekę sześcioosobowego zespołu specjalistów: opiekunów, psychologa, terapeuty oraz pracownika socjalnego. Pobyt w mieszkaniu, w którym domownicy uczą się samodzielności, przyznawany jest na określony czas. W uruchomionych przy ul. Józefczaka lokalach wynosi on 20 miesięcy. Czas, jaki osoby z niepełnosprawnością spędzą w mieszkaniach chronionych zależy jednak przede wszystkim od ich stanu zdrowia, zaangażowania i współpracy z terapeutami.

Pobyt w mieszkaniu chronionym może być przyznany osobie, która ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę, potrzebuje wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, lecz nie wymaga usług świadczonych przez jednostkę całodobowej opieki.

Oprócz uruchomionych właśnie lokali, w Bytomiu funkcjonują jeszcze dwa mieszkania chronione dla 18 domowników prowadzone przez Polskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Intelektualne, pięć mieszkań prowadzonych przez MOPR, w których szansę na usamodzielnienie dostają nie tylko osoby z zaburzeniami psychicznymi, ale też podopieczni opuszczający pieczę zastępczą. W Bytomiu działa także jedno mieszkanie dla matek z dziećmi.

źródło: TVP3 Katowice

11 października 2020