Bezdomność

Bydgoszcz. „Anielski Net” – ta aplikacja ma pomagać bezdomnym

Wolontariusze z bydgoskiej Bazyliki na co dzień angażują się w pomoc osobom bezdomnym i potrzebującym. Teraz nowe rozwiązanie ma usprawnić ich służbę. „Anielski Net” to aplikacja, dzięki której potrzebujący znajdą miejsca w których mogą otrzymać natychmiastową pomoc. 

„Anielski Net” to inicjatywa duchownych i wolontariuszy z bydgoskiej Bazyliki, skierowana do osób bezdomnych. W najważniejszych punktach miasta mają zostać zainstalowane urządzenia, gdzie każdy będzie mógł sprawdzić, gdzie i jaką może otrzymać pomoc.

– Przechodzień zwyczajny powie: o proszę bardzo, chcesz zjeść – wejdź na stronę, tam jest Anielski Net, zobaczysz gdzie możesz zjeść gdzie możesz spać, skorzystać z pomocy, która jest ci potrzebna – mówi ks. Sławomir Bar CM, proboszcz parafii św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy.

Twórcy aplikacji zadbali o to, by była ona ogólnodostępna i łatwa w obsłudze. – Żeby samo urządzenie działało jako ekrany interaktywne w galeriach handlowych, jest prosty tekst żeby poszukać, „wygooglować” czego potrzebuję, czy nawet ikonografika – co potrzebuję – wyjaśnia Mikołaj Ratajczak, wolontariusz w bydgoskiej Bazylice i współtwórca aplikacji.

Formularz przekieruje użytkownika do punktów w Bydgoszczy, w których może otrzymać odzież, ciepłe jedzenie lub nocleg. To rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują pomocy, a jednocześnie obawiają o nią prosić.

Ten „Anielski Net” ma być taką możliwością dla ludzi, którzy się nieraz wstydzą, krępują – tłumaczy ks. Sławomir Bar CM, proboszcz parafii św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy.

Twórcy zachęcają do współpracy z Bazyliką. Wolontariusze szukają funduszy, by zakupić urządzenia, takie jak ekrany i tablety, tak by aplikacja mogła działać już od lipca.

– Wszystko się opiera o możliwości i o sponsora i o możliwości, na których możemy utwierdzić naszą aplikację i rozszerzyć pomysł, jak się przyjmie na województwo albo inne miasta – informuje Mikołaj Ratajczak.

Równolegle trwają prace nad drugą aplikacją, tym razem z myślą o parafianach. „Bydgoska Bazylika” ma usprawnić m.in. działanie biura parafialnego.

Źródło: oprac. za bydgoszcz.tvp.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

27 czerwca 2022