Seniorzy

Brzesko. Powstanie tężnia solankowa

Już wkrótce mieszkańcy Brzeska nie będą musieli jeździć do innych miast w regionie, by zażyć jodowanych inhalacji. Do końca roku ma bowiem powstać tężnia solankowa. Będzie ona bezpłatna oraz dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Obiekt zostanie usytuowany w Gminnym Parku Wypoczynku i Rekreacji, między os. Ogrodowa a Jagiełły. Jak powiedział burmistrz Brzeska Tomasz Latocha, pomysł z tężnią powstał z myślą o starszych mieszkańcach miasta, którzy potrzebują tego typu miejsc.

– Zostając burmistrzem zrobiłem swego rodzaju inwentaryzację miasta i sołectw. I zauważyłem, że właśnie w tym miejscu teren był bardzo zaniedbany, dlatego zrobiliśmy tam zaczątek parku. I teraz chcemy wybudować tam tężnię. Osiedle Ogrodowa i Jagiełły to jedne z najstarszych w mieście i mieszkają tam głównie osoby w wieku dostojnym. Oni muszą mieć przestrzeń dla siebie do wypoczynku, dla zdrowia, do tego by usiąść i zażyć inhalacji. Mam nadzieję, że tężnia dobrze wpłynie na zdrowie wszystkich mieszkańców Brzeska.

Brzescy urzędnicy przekonują także, że budowa tężni może znacznie przyczynić się do poprawy jakości powietrza w mieście. Do tej pory mieszkańcy muszą borykać się z dużym zanieczyszczeniem, a korzystając z tężni możliwe będzie zniwelowanie jego negatywnych skutków.

Łączny koszt ma wynieść około 350 tysięcy złotych. Inwestycja nie byłaby możliwa, gdyby nie dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego, które zdecydowało się przekazać niemal 176 tysięcy złotych. Oficjalną promesę przekazano w czwartek (14.07). Pozostałą część pokryje miasto z własnych środków.

Wkrótce ma zakończyć się przetarg na wykonanie tężni. Jak przekonują urzędnicy, później planują jak najszybciej wyłonić firmę i rozpocząć prace.

Źródło: oprac. za rdn.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

18 lipca 2022