Wykluczenie społeczne

Bielsko-Biała. Karmią ludzi na ulicy, teraz są fundacją

22 stycznia inicjatywa Food Not Bombs kolejny raz poczęstowała ubogich mieszkańców Bielska-Białej ciepłym posiłkiem. Jak co tydzień zupa gulaszowa na bazie warzywa rozdawana była w rejonie dworca głównego PKP. Wcześniej ciepły posiłek został przygotowany w nowej kuchni, którą aktywiści urządzili w adaptowanym lokalu na placu Wolności. Powstaje tam centrum inicjatyw oddolnych. – Po wielu latach zdecydowaliśmy się sformalizować – mówią założyciele Fundacji Teraz Ulica.

Zarejestrowana pół roku temu organizacja remontuje lokal przy pl. Wolności. Remontowany lokal ma stać się miejscem dla inicjatyw oraz osób, które chcą tworzyć i działać, lecz do tej pory nie miały do tego przestrzeni. Domy kultury działają z reguły w sztywno wyznaczonych godzinach, osoby chcące pomagać spotykały się zwykle w domach czy kawiarniach.

Głównym celem jest stworzenie miejsca i schronienia różnym fundacjom, stowarzyszeniom i nieformalnym aktywistom. Stąd pomysł budowy centrum aktywności oddolnej. Chcemy dać miejsce takim inicjatywom jak np. Food Not Bombs, które potrzebują miejsca i nie mają się gdzie znaleźć – mówił Piotr Sokół, członek zarządu.

Fundacji Teraz Ulica udało się już zrealizować kilka projektów. Była nauka języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy (40-godzinny kurs dla osób pracujących w zawodach medycznych), nauka ukraińskiego dla Polaków oraz ginekologiczna pomoc kobietom w kryzysie bezdomności. Wszystko w kilka miesięcy.

Lokal jest jeszcze w trakcie remontu, ale to w tym miejscu po raz pierwszy w ub. weekend przygotowano zupę i kanapki oraz upieczono ciasto. Po południu przy dworcu PKP po miskę ciepłej zupy ustawiło się kilkudziesięciu bielszczan. Lokal przy pl. Wolności wkrótce zostanie oddany do użytku, i jak zapowiadają założyciele Teraz Ulica, w najbliższych miesiącach możemy się spodziewać w tym miejscu bielskiej kuchni społecznej, wznowienia kursów językowych, a nawet silent party z muzyką na żywo.

Źródło informacji i zdjęcia: bielsko,biala.pl.

24 stycznia 2023