Imigranci

Białystok. Powstał klub asymilujący imigrantki ze Wschodu

Częścią projektu Moc Kobiet, realizowanego przez działającą w Białymstoku Fundację „Okno na Wschód” jest Klub Kobiet Imigrantek. Ma on integrować środowisko kobiet, a także dawać przestrzeń do aktywności i rozwoju.

Klub dopiero zaczyna działać. Najbliższe plany z nim związane przedstawiła w poniedziałek (8.03) koordynatorka projektu Liza Mickiewicz. Klub ma być miejscem spotkań i dyskusji kobiet, ale też pomóc im w nawiązaniu kontaktów czy podzielić się swoim doświadczeniem i pomysłami. Ma być to też miejsce wspierania się.

Ze względu na pandemię spotkania klubu na razie odbywają się na platformie internetowej. W chwili obecnej w klubie jest 120 kobiet, które pochodzą z m.in. Rosji, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu i innych krajów byłego Związku Radzieckiego. Gdy restrykcje związane z pandemią zostaną zniesione, wtedy będzie możliwość zobaczenia się na żywo. W klubie kobiety zyskują wsparcie mentorskie, psychologiczne, poradnictwo zawodowo-edukacyjne. Prowadzone są warsztaty menedżerskie dla liderek czy kursy języka polskiego. Klub Kobiet Imigrantek ma na celu pomóc znaleźć przyjaciół oraz dać kobietom przestrzeń do aktywności i rozwoju.

Fundacja Okno na Wschód przeprowadza szereg inicjatyw, które mają na celu pomóc osobom ze Wschodu. Stworzono punkty konsultacyjne, w których udzielane są porady prawne, administracyjne, przekazywane są informacje dla cudzoziemców, którzy decydowali się na przeniesienie do Polski i w tym niełatwym kroku potrzebowali wsparcia. W ramach projektu planowane są też inne działania, m.in. dla całych imigranckich rodzin, czy też stacjonarne kursy języka polskiego.

Województwo podlaskie jest popularnym kierunkiem migracji cudzoziemców ze Wschodu. Znaczną część imigrantów stanowią kobiety, którym ciężko jest się zasymilować.

Projekt Moc Kobiet sfinansowano z funduszy norweskich z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy.

źródło: BialystokOnline.pl oraz Radio Białystok

9 marca 2021