Bez kategorii

Białystok. Kontenery mieszkalne na kwarantannę dla bezdomnych

Osoby bezdomne, które chcą skorzystać z noclegowni stowarzyszenia „Ku Dobrej Nadziei” w Białymstoku, w celu odbycia kwarantanny przed przyjęciem do ośrodka, będą kierowane do specjalnych kontenerów mieszkalnych. Kontener posiada sypialnię z łóżkami piętrowymi, łazienkę, aneks kuchenny i pralkę. Dzięki temu bezdomni będą mogli samodzielnie spędzić w tymczasowym lokum 10 dni przymusowej izolacji. 

Osoby przebywające na kwarantannie będą poddane testowi na obecność COVID-19. Jeżeli wynik okaże się ujemny, dopiero wtedy będą mogły skorzystać z opieki ośrodka.

Dla pracowników noclegowni przeznaczono odrębne pomieszczenie, w którym mogą się przebrać w specjalne stroje i przygotować do pracy z bezdomnymi. Na wypadek pojawienia się zakażenia koronawirusem w ośrodku, kadra noclegowni okres izolacji będzie mogła przejść w wyznaczonych do tego domkach holenderskich. Do takich domków trafi także kadra, która nie będzie chciała wracać do domu, w obawie przed możliwością zakażenia koronawirusem swoich najbliższych.

Kontenery buforowe posłużą placówce również po pandemii. Będą tam trafiać osoby z podejrzeniem chorób zakaźnych, takich jak gruźlica czy świerzb.

W okresie zimowym z noclegowni przy ul. Grunwaldzkiej 76 w Białymstoku korzysta ponad 60 bezdomnych osób.

źródło: Polskie Radio Białystok

20 grudnia 2020