Więzienie

Biały kruk zza więziennych krat. Osadzeni przepisali powieść “Wilkołak”

Fundacja „Zmiana” zaprosiła więźniów do wspólnego przepisania powieści Wojciecha Chmielarza. Tak powstał wyjątkowy rękopis „Wilkołaka”. „To prawdziwy biały kruk. Przepisanie książki zajęło 7735 minut. To ponad 128 godzin skupienia i pracy nad sobą” – zauważają autorzy projektu, który od kilku lat realizowany jest w polskich więzieniach.

Stworzony w kwietniu i maju rękopis książki Chmielarza trafił na aukcję. Pieniądze z jego sprzedaży zostanę przeznaczone na księgozbiory dla osadzonych. Celem Fundacji „Zmiana” jest zwiększenie dostępu do kultury. Jednym z działań Fundacji jest właśnie, prowadzona od lat kampania „Książki w Pudle – Czas Rozpakować”.

W jej ramach Fundacja założona przez Marię Dąbrowską-Majewską wspiera zakłady karne, współtworząc biblioteki więzienne. „Czytając, osadzeni znajdują klucz, który ich umysły wyprowadza poza mury więzienia. Czytanie rozwija komunikatywność, kreatywność i wyobraźnię, poszerza zasób słownictwa, poprawia pamięć i koncentrację, ale przede wszystkim ma ogromny wpływ na proces resocjalizacji. Słowo daje wolność i zrozumienie swojego losu” – podkreśla statut fundacji.

„Literatura uczy empatii, pomaga zrozumieć innych ludzi, ale także samego samego siebie. Pomaga nam przeanalizować swoje emocje, przeżycia, zmierzyć się z obawami, pokazuje skąd czerpać siłę. Dlatego naprawdę wierzę, że czytanie może być świetnym narzędziem do resocjalizacji. Dlatego zgodziłem się wziąć udział w akcji” – napisał na swoim Facebooku Wojciech Chmielarz, którego książkę przepisali więźniowie.

źródło: WP

7 maja 2021