Bezrobotność

Bezrobotni nauczą się obsługiwać drony

Czterdzieści bezrobotnych osób, z powiatu sejneńskiego i suwalskiego przejdzie szkolenie w obsłudze drona oraz broni palnej, wymagane do pracy w ochronie. Projekt dofinansowany z UE będzie realizowało Stowarzyszenie Wiejskie „Po Drabinie” z Nowej Wsi.

Uczestnicy projektu to osiem kobiet i trzydziestu dwóch mężczyzn. Część z nich dopiero weszła na rynek pracy i nie ma więcej niż 25 lat, część zaś jest powyżej 50-tki i jest długotrwale bezrobotna. Dla każdego eksperci przygotują dostosowaną do potrzeb ścieżkę reintegracji, podpisane zostaną kontrakty socjalne.

W projekcie przewidziano kursy zawodowe w zakresie używania dronów, stosowanych do zdjęć i pomiarów, a także z obsługi broni palnej m.in. dla pracowników ochrony.

Każde szkolenie będzie miało część teoretyczną i praktyczną, które zakończą się egzaminem. Wszyscy uczestnicy otrzymają certyfikaty.

Uroczyste podpisanie umowy na dofinansowanie miało miejsce 29 listopada br. Zarząd województwa przekazał 440 tys. zł z funduszy unijnych. Całość projektu opiewa na sumę prawie 520 tys. zł. Potrwa on do końca 2022 roku, a partnerem stowarzyszenia spod Suwałk jest w nim Forum Rozwoju Regionalnego Polska Wschodnia.

Źródło: oprac. za sejny.net. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pixabay.

30 listopada 2021