Niepełnosprawność

Beskid Niski otwiera się na turystów ze szczególnymi potrzebami

Jednym z efektów Programu Dostępność Plus, który realizuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej od ponad 3 lat, jest niezależność osób ze szczególnymi potrzebami w każdej dziedzinie życia. Także tej związanej z rekreacją i spędzaniem wolnego czasu. Dlatego resort wspiera rozwój turystyki dostępnej dla wszystkich. Ważnym jej elementem jest otwierany 15 grudnia br. w Beskidzie Niskim szlak z audiodeskrypcją.

Dostępność to nie tylko brak barier komunikacyjnych i organizacyjnych, ale też świadomość, że każdy nowy obiekt architektoniczny czy usługa muszą być projektowane uniwersalnie, z myślą o wszystkich. Taka też powinna być turystyka.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej pomaga w realizacji celu, jakim jest utworzenie 100 km szlaków turystycznych i 10 schronisk górskich dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami. Wspiera go w tym przedsięwzięciu m.in. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Ministerstwo Sportu i Turystyki w realizowanych przez nie programach: „Schronisko bez barier” i „Dostępność ponad barierami”.

Celem projektu „Zobaczyć Beskid Niski – ścieżka turystyczna z audiodeskrypcją” jest utworzenie innowacyjnego szlaku turystycznego, przystosowanego dla osób z niepełnosprawnościami wzroku na terenie łemkowskiej wsi Olchowiec w Gminie Dukla. Pierwszy taki szlak turystyczny na terenie województwa podkarpackiego, zostanie wyposażony w nowoczesne urządzenia, które będą przekazywać werbalny opis treści wizualnych osobom z niepełnosprawnością wzroku.

Źródło: oprac. za gov.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pixabay.

15 grudnia 2021