Alkohole, które uzależniają najszybciej
Uzależnienia

Alkohole, które uzależniają najszybciej

O tym, że każdy alkohol uzależnia, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Wiadomo, że wpływ na to mają indywidualne predyspozycje. Jednak niektóre alkohole uzależniają szybciej niż inne.

Uzależnienie od alkoholu jest zaburzeniem psychicznym. Jego podstawowym objawem jest koncentracja na spożywaniu tej używki i ciągła lub wciąż nawracająca potrzeba picia.

Według Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) z Polsce jest około 900 tysięcy osób uzależnionych.

Uzależnienie od alkoholu nie bez powodu jest nazywane „chorobą zaprzeczeń”. Powszechne są sytuacje, gdy osoba chora i jej najbliżsi bardzo długo wypierają ze świadomości fakt utraty kontroli nad piciem.

Listę alkoholi, które uzależniają najszybciej, choć może to być dla niektórych zaskoczeniem, otwiera wino. Od tego trunku, jak wykazują badania, stosunkowo szybko uzależniają się kobiety. Mniej podatni są mężczyźni. Odporność kobiet na alkohol jest aż pięciokrotnie niższa. Często wystarczy 4-5 lat regularnego picia, by zniszczyć wątrobę, panowie wytrzymują 20 lat i więcej.

Następne na liście jest piwo. Choć to napój z najniższą zawartością alkoholu to jednak właśnie ono może szybko stać się trunkiem bez którego nie możemy wytrzymać.

Na kolejnym miejscu jest wódka. To wysokoprocentowy alkohol, który uzależnia bardzo szybko.

Do trunków, które dość szybko uzależniają, ale u nas nie są napojami których nadużywamy należą: likier, whisky szampan i rum.

źródło: Gazeta Pomorska i oprac. własne

17 listopada 2020