News, Seniorzy

„Aktywni plus” – rządowy program wsparcia seniorów

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje program wsparcia seniorów, który ma m.in. zwiększyć ich partycypację społeczną oraz przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu osób starszych.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt uchwały w sprawie wieloletniego (2021-2025) programu na rzecz osób starszych „Aktywni plus”. Za opracowanie projektu odpowiedzialny jest sekretarz stanu w MRPiPS Stanisław Szwed. Planowanym terminem przyjęcia projektu przez rząd jest IV kwartał bieżącego roku.

Program „Aktywni plus” jest odpowiedzią ministerstwa na zmiany w strukturze polskiego społeczeństwa i jego starzenie się. „Procesy wynikające ze zmian w strukturze demograficznej ludności oraz stały przyrost liczby osób starszych w społeczeństwie stawiają przed Rządem nowe wyzwania społeczne. Jednym z nich jest odpowiedzialne i kompleksowe podejście do polityki senioralnej oraz wdrożenie Programów, które zapewnią godną, bezpieczną aktywną starość” – czytamy w opisie projektu w Biuletynie Informacji

Jak donosi Forbes, aktualnie na 100 młodych Polaków (do 14 roku życia) przypada 112 seniorów (65+), a prognozy GUS wskazują na pogłębianie się tego trendu w przyszłości. Zjawisko to może być problemem dla rynku pracy, systemu emerytalnego oraz dla opieki społecznej. Wpływ na taki bilans demograficzny Polski ma nie tylko niewielka liczba nowo zawieranych małżeństw oraz niska dzietność, ale także duży odsetek emigrantów wśród młodych Polaków. Jak wskazuje portal obserwatorfinansowy.pl, starzenie się polskiego społeczeństwa nie jest wyjątkiem na tle reszty Europy. Wiek polskiego społeczeństwa jest wciąż statystycznie niższy od średniej w UE. Jednak w najbliższych dekadach polskie społeczeństwo będzie coraz bardziej się starzeć i możemy znaleźć się w europejskiej czołówce w tej kategorii.

Jak dowiadujemy się z BIP, będący odpowiedzią na fatalną sytuację demograficzną w polskim społeczeństwie program „Aktywni plus” rozłożony na lata 2021-2025 zakłada działania w czterech obszarach:

  • aktywność społeczna: zachęcanie seniorów do spędzania czasu wolnego w sposób aktywny, wsparcie niesamodzielnych seniorów, rozwój wolontariatów, działanie na rzecz wyraźniejszej obecności seniorów na rynku pracy;
  • partycypacja społeczna: wspieranie samoorganizacji seniorów, nagłośnienie głos seniorów w debacie publicznej;
  • włączenie cyfrowe: przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu seniorów poprzez działania na rzecz zwiększenia ich sprawności w korzystaniu z nowoczesnych technologii czy mediów oraz upowszechnianie i wdrażanie rozwiązań technologicznych, które mogą zwiększyć ich bezpieczeństwo i zapewnić im komfortowe funkcjonowanie;
  • przygotowanie do starości: utrwalanie więzi międzypokoleniowych, wyrabianie w społeczeństwie empatycznych postaw wobec seniorów oraz budowanie pozytywnego wizerunku starości i starzenia się i działania na rzecz prawnego bezpieczeństwa osób starszych.

W ramach programu „Aktywni plus” wzbogacona ma zostać oferta zagospodarowania czasu wolnego dla seniorów. Prowadzone mają być także działania na rzecz zniesienia barier funkcjonalnych, utrudniających osobom starszym pełny udział w życiu społecznym. Celem programu „Aktywni plus” będzie także pobudzenie przedsiębiorczości seniorów i zachęcenie ich do większej aktywności na rynku pracy. Kolejnym proponowanym sposobem aktywizowania seniorów jest umożliwienie im podjęcia wolontariatu na rzecz innych osób.

Czy program „Aktywni plus” zneutralizuje negatywne skutki starzenia się polskiego społeczeństwa?

żródło: BiznesInfo

23 sierpnia 2020