Niepełnosprawność

Akcja „Wózek dla Afryki” 

W ramach akcji „Wózek dla Afryki” kupiono 706 wózków inwalidzkich dla podopiecznych misjonarzy z 25 krajów świata – poinformowało biuro prasowe fundacji MIVA Polska.

Akcja rozpoczęła się w 2021 r. jako kolejna edycja inicjatywy „Promienie Miłosierdzia”. Projekt zakłada wyposażenie w wózki misyjne ośrodki zdrowia i szpitale, misyjne domy pomocy i opieki i hospicja prowadzone przez polskich misjonarzy, a także indywidualnych niepełnosprawnych pozostających w domach.

Autorzy komunikatu poinformowali, że 45 misjonarzy i misjonarek z 25 krajów świata zgłosiło do MIVA Polska zapotrzebowanie na konkretne wózki inwalidzkie.

22 zamówienia pochodziły z Afryki, z krajów takich, jak: Ghana, Uganda, Togo, Zambia, Senegal, Republika Środkowoafrykańska, Maroko, Madagaskar, Namibia, Tanzania, Kongo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Czad, Kamerun i Republika Demokratyczna Konga. 19 zgłosili misjonarze z Ameryki Południowej – z Meksyku, Argentyny, Ekwadoru, Wenezueli, Brazylii, Boliwii i z Peru. 2 pochodziły z Bangladeszu i z Kazachstanu i 2 z Papui Nowej Gwinei.

Łącznie kupiono 706 wózków inwalidzkich, w tym 610 standardowych, 30 dziecięcych, 50 trójkołowych i 4 elektryczne.

Według pracujących w tych krajach misjonarzy brak możliwości dostępu do leczenia specjalistycznego w większości krajów misyjnych prawie przy wszystkich schorzeniach układu kostnego sprawia, że liczba niepełnosprawnych zmniejsza się bardzo powoli.

Akcję można wesprzeć wpłatą na konto: 69 1240 1037 1111 0000 0691 6802 z dopiskiem: Darowizna — wózki dla niepełnosprawnych.

MIVA (Mission Vehicle Association) jest stowarzyszeniem działającym na rzecz misyjnych środków transportu. MIVA Polska powstała w 2000 r. i jest jedną z agend Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Źródło: oprac. za misyjne.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pixabay.

13 lutego 2022